RAŠYTOJA IGNĖ ZARAMBAITĖ: „VISI ESAM KAIP JUODAVANDENIAI”

• Paskelbta: 2021-04-26

RAŠYTOJA IGNĖ ZARAMBAITĖ: „VISI ESAM KAIP JUODAVANDENIAI”

Balandžio 21 d. Žiežmarių gimnazijos 7b klasės mokiniai kartu su auklėtoja dalyvavo nuotoliniame susitikime su rašytoja Igne Zarambaite (pagal kultūros paso programą).

I. Zarambaitė yra knygų vaikams ir jaunimui autorė, edukatorė, bibliotekininkė. Aktyvi jos veikla yra pavyzdys jaunajai kartai, visiems, puoselėjantiems meilę gimtajai kalbai, literatūrinei kūrybai, kūrybiniam bendravimui ir susitikimams. Rašytoja atvėrė duris į įdomų pasaulį, kuris tapo priimtinas ir kitiems – vaikams, jaunimui, šeimoms. Savo kūryba ir gebėjimais ji mielai dalinasi su kitais literatūriniuose ir edukaciniuose susitikimuose, padeda atrasti saviraiškos galimybes. Vilniaus knygų mugėje autorė jau ne kartą turėjo galimybę bendrauti su visos Lietuvos kūrėjais, kuriančiais vaikams ir jaunimui.

Rašytojos Ignės Zarambaitės knyga „Juodavandeniai” yra priskiriama paauglių literatūros kategorijai. Knygoje pasakojama paslaptinga ir įtraukianti istorija apie šešiolikmetės Anos ir jos draugų gyvenimo pokyčius. Anot autorės, nėra temų, kuriomis negalėtum kalbėti su vaiku ar paaugliu, ji taip pat priduria, kad „visi turime paslapčių – tamsių ir dar tamsesnių”, nesvarbu, kokio amžiaus esame. Apie visa tai – pokalbis su autore. Kokia yra šios knygos atsiradimo istorija? Ar visi knygoje minimi įvykiai, personažai yra išgalvoti, o galbūt rašydama prisiminėte ir savo paauglystę?

Rašytoja Ignė: ,,Gyvenu Šilutėje – nedideliame mieste, kuris išsiskiria savita istorija ir gamta. Čia daug kas skatina vaizduotę. Pavyzdžiui, potvyniai, kurie kasmet užlieja aplinkines pievas ir miškus, visiškai izoliuoja kai kurias sodybas… Tamsus potvynio vanduo visuomet kėlė smalsumą ir baugulį. Parašyti apie šią stichiją norėjau seniai, tik užtruko, kol galvoje susidėliojo konkreti istorija. Knyga tikrai nėra apie mane – nei dabar, nei paauglystėje. Vis dėlto dalelė mano patirčių, įspūdžių tenai slypi. Bėgiojau kaip ir pagrindinė veikėja Ana. Vaikystėje išgyvenau tėvų skyrybas. Paauglystėje skendau upėje. Išmėginau įvairias avantiūras. Kiti veikėjai atspindi mano pažįstamų žmonių savybes, bet taip pat nėra jų prototipai, veikiau kombinacijos. Yra realiai vykusių epizodų ir ištartų frazių, tačiau knygoje tai panaudota kitame kontekste“.

Mokiniai džiaugiasi, kad galėjo dalyvauti susitikime su rašytoja Igne Zarambaite. Visko, ko gyvenime išmokstame, išmokstame iš kitų žmonių ir iš knygų. Knygos – didelis gyvenimo papildinys.

Renata Kisnierienė